ZAGĘSZCZARKI GRUNTU

W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę sprzętu i maszyn do zagęszczania gruntu.

Jak dobrać odpowiednią zagęszczarkę?

Przy wyborze zagęszczarki należy zwrócić uwagę nie tylko na na masę (co jest głównym kryterium w przypadku walców statycznych), ale i również na wielkość płyty, ale i przede wszystkim na siłę uderzenia (w przypadku urządzeń wibrujących). Masa zagęszczarki w połączeniu z szybkością pracy, daje nam siłę uderzenia, a to właśnie ta jest jedynym wyznacznikiem głębokości zagęszczania.
Dla przykładu: podczas gdy każdy z nas przy założeniu ciężaru własnego np: 100kg, delikatnie podskakując wgniecie grunt na załóżmy ~1cm, natomiast przy wykonaniu silnego przytupnięcia podczas opadania wgniecenie będzie miało już ~5cm. Zatem mając dwie zagęszczarki 100kg z czego nr.1 ma siłę uderzenia 12 kN, a nr.2 siłę 20kN, to nr.2 przy ubijaniu chodnika może już połamać płyty. Natomiast zbyt duża masa zagęszczarki będzie miała spory wpływ na szybsze zużycie nadmiernie obciążonego silnika.
Za generalną zasadę wyznaczenia głębokości zagęszczania gruntu można przyjąć, że siła uderzenia minus ~20% da nam w cm ilość ubitego średnio twardego gruntu.
 

Proszę wybrać odpowiedni rodzaj zagęszczarki:

 

Stopy wibracyjne:

Ze względu na niewielki rozmiar płyty używane są w trudno dostępnych miejscach.
 

Zagęszczarki jednokierunkowe:

Służą do ubijania podłoża pod chodniki lub kostkę brukową. Ze względu na niewielką głębokość zagęszczania stosowane w miejscach o niewielkim nacisku na grunt.
 

Zagęszczarki dwukierunkowe (rewersyjne):

Służą do średniego zagęszczenia gruntu np. pod wylewki fundamentów, czy osiedlowych dróg o niewielkim natężeniu ruch.
 

Zagęszczarki hydrauliczne do koparek:

To ciężkie urządzenia montowane na wysięgnik  do np. koparek czy koparko-ładowarek w celu zagęszczania skarp, rowów czy wbijania pali,… wszędzie tam gdzie nie można zastosować każdą inną zagęszczarką.
 

Walce wibracyjne:

To najcięższe z urządzeń wibrujących. Tego typu zagęszczarki gruntu stosowane są w drogownictwie. Zagęszczenia podłoża przez walce okołkowane lub asfaltu przez walce gładkie.

 

Zobacz również: Metody wzmacniania gruntu podłoża budowlanego – zagęszczanie gruntu

Przejdź do:  kafary i wyciągarki, minikoparki, miniładowarki, maszyny brukarskie, piły: drogowe z wózkiem i ręczne, sprzęt brukarski , szalunki do wykopów.

Wróć do menu: prace ziemne i drogowe.