Nagrzewnice powietrza

Nagrzewnice powietrza: elektrzyczne, olejowe i gazowe

Urządzenia grzewczo-wentylacyjne, popularnie zwane nagrzewnicami są urządzeniami, których praca polega na nagrzaniu powietrza do odpowiedniej temperatury. Nagrzewnice mają zwykle wbudowane wentylatory, które wymuszają obieg powietrza (ogrzanego dzięki paliwu, które podgrzewa powietrze płynące przez nagrzewnicę). Nagrzewnice szybko nagrzewają powietrze, które za pomocą wentylatora rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu. Konstrukcja nagrzewnicy pozwala na równomierne rozprowadzanie strumienia ciepłego powietrza lub na skierowanie go dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Nagrzewnice występują w kilku rozwiązaniach: mobilne (przenośne), stacjonarne (stojące) i wiszące.

Wyróżniamy kilka rodzajów nagrzewnic, ze względu na paliwo będące źródłem ciepła:

 

Nagrzewnice elektryczne

W szybkim czasie nagrzewają pomieszczenia, w których są zainstalowane. Oczywiście jak nazwa nam podpowiada dzieje się to kosztem energii elektrycznej, tak więc należy przygotować się na podwyższone rachunki wybierając ten sposób ogrzewania. Elektryczne nagrzewnice powietrza zasilane są energią elektryczną, mają wbudowany wentylator, przez który wydostaje się nagrzane grzałkami powietrze. Są banalnie proste w obsłudze, a zakup takowej wystarcza na wiele lat. Można je bezpiecznie stosować nawet w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, łatwo dzięki nim utrzymać stałą temperaturę. Nie zużywają tlenu, nie wymagają dostaw paliwa, są bezpieczne i czyste, przystosowane do pracy ciągłej i łatwo przenośne. Nagrzewnice elektryczne mogą być używane do ogrzewania mieszkań a także w sektorze rolnym, usługach i budownictwie. Są one idealne do ogrzewania małych i średnich pomieszczeń w zależności od mocy nagrzewnicy.

 

Nagrzewnice gazowe

Są jednostkami niezależnymi od innych. Mogą być one kierowane niezależnie od innych urządzeń. Nagrzewnice powietrza tego typu posiadają często funkcję wentylacji w okresie letnim, co oznacza, że latem można włączyć tylko wentylator. Wadą tego typu urządzeń jest fakt, że w obiektach o dużej powierzchni muszą one wypełnić ich całą przestrzeń, aby nagrzać je. Dzieje się tak również w przypadku pomieszczeń źle izolowanych. Nagrzewnice gazowe stosuje się najczęściej do ogrzewania dużych pomieszczeń. Nagrzewnice gazowe to regulowana moc cieplna, gotowość operacyjna, prostota obsługi i konserwacji, nie nagrzewająca się obudowa, szeroki wybór modeli. Wszystkie modele to urządzenia przenośne.

 

Nagrzewnice olejowe

Charakteryzują się cicha pracą. Zasilane są one olejem opałowym lub napędowym. Stosuje się je najczęściej do ogrzewania średnich i większych pomieszczeń. Nagrzewnice olejowe do uzyskiwania ciepła używają olej, dzięki któremu w komorze spalania następuje podgrzewanie płynącego przez nagrzewnicę powietrza. Rozróżniamy nagrzewnice powietrza wymiennikowe i bezwymiennikowe. Te pierwsze spalają w zamkniętej komorze, drugie zaś bezpośrednio są podgrzewane płomieniem. W związku z tym, nagrzewnice wymiennikowe nie łączą spalin z powietrzem. Nagrzewnice olejowe mają bardzo wysoką wydajność, są łatwe w obsłudze/konserwacji, duży wybór typów i modeli, zwykle z elektroniczną kontrolką płomienia i dużym przepływem powietrza. Główne kryterium podziału nagrzewnic olejowych to odprowadzanie spalin. Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin to czyste, i ciepłe powietrze, co uzyskiwane jest dzięki odprowadzaniu spalin. Można je stosować w pomieszczeniach, lub miejscach gdzie przebywają ludzie/zwierzęta, gdyż nie zanieczyszczają powietrza (odprowadzanie spalin, bezwonne spalanie). Nagrzewnice olejowe bez odprowadzenia spalin to ciepłe powietrze w najlepszej postaci. Przeznaczone są do ogrzewania pomieszczeń o różnorodnym przeznaczeniu. Nie mają odprowadzania spalin, a więc całe ciepło uzyskane ze spalania przekazywane jest do ogrzewanego pomieszczenia. Efektywność prawie 100%, regulacja termostatem oraz duży przepływ powietrza.

 

Na paliwa stałe/olej uniwersalny

Charakteryzujące się bardzo wysoką efektywnością, dają 100% czyste ciepło, a dużą zaletą jest także niska cena paliwa. Nagrzewnice na paliwo stałe lub olej uniwersalny znajdują zastosowanie np. w przemyśle (ogrzewanie hal produkcyjnych, hangarów, magazynów itp.), sektorze motoryzacyjnym (ogrzewanie warsztatów samochodowych), czy w rolnictwie.

 

Wróć do menu: osuszanie